Augustus
We eindigden net voor de zomer met een extra raadsvergadering en in de vakantie werd duidelijk dat we in augustus ook beginnen met een extra ingelaste raadsvergadering. Reden: in de vakantie werd duidelijk dat vanuit de gemeente stukken over de afhandeling van de bezwaren op de vergunning van het AZC zijn verspreid waarbij namen en adresgegevens van 132 inwoners zichtbaar waren voor iedereen. En dus dat sprake is van een datalek.
Gesprek over Datalek

Omdat dit door de raad zelf op de agenda is gezet, was geen sprake van besluitvorming. Wel een aantal inwoners die inspraken over dat ze zich zorgen maken over wat de gevolgen kunnen zijn nu hun adresgegevens “op straat” liggen. En veel vragen aan het college op “hoe heeft dit zo kunnen gebeuren en wat gaat u doen om te werken aan het herstel van vertrouwen“.
Wat de gemeente goed heeft gedaan is meteen melding gemaakt bij de Autoriteit Persoonsgegevens. En meteen een eigen intern onderzoek is gestart hoe dit zo heeft kunnen gebeuren en hoe dit kan worden voorkomen. Dat vonden wij als OGP (samen met alle andere raadsleden) niet voldoende. Daarom heeft de gemeenteraad het initiatief genomen om ook een onafhankelijk extern onderzoek te laten uitvoeren en de uitkomsten daarvan in openbaarheid te bespreken. Verder gaat de burgemeester met de getroffen inwoners in gesprek op een manier die de inwoners prettig vinden.
Een motie vanuit de VVD om te stoppen met het hele AZC hebben we niet gesteund. Een goede en menselijke opvang van vluchtelingen vinden wij belangrijk. Deze motie kreeg ook geen meerderheid.
Buslijn 133 onverwachts gestopt
Het lijkt er op dat buslijn 133 per 1 september niet meer gaat rijden omdat de vervoerder deze uit de dienstregeling heeft gehaald. Reden: te weinig mensen maken er gebruik van. Daarmee wordt het openbaar vervoer tussen Maasland en Delft nog lastiger.
Dat vinden wij als OGP onwenselijk, zeker nu de N468 de komende jaren nog dicht is. Wat ons betreft moet hier een oplossing voor komen. Met brede steun van de raad gaat wethouder Klijmij in gesprek met de MRDH en vervoerder EBS om te kijken of dit toch nog omgekeerd kan worden. Kans daarop is echter klein. Wordt vervolgd!
September
Beëindiging samenwerking Bedrijvenschap Harnaschpolder

De ontwikkeling van het bedrijventerrein “Harnaschpolder” in Den Hoorn is zo goed als klaar. Daarom hebben we ingestemd met het opheffen van het bedrijvenschap Harnaschpolder die namens Midden-Delfland en Den Haag dit jaren hebben aangestuurd. Wel met goede afspraken hoe we de laatste punten netjes afronden en het geld krijgen dat daar nog voor nodig is.
Discussiepunt in de raad was vooral twee bepalingen in de overeenkomst waarbij Den Haag nog 5 en 20 jaar rechten houdt als de gemeente de komende 20 jaar alsnog de bestemming wijzigt en er extra grondwaarde ontstaat. Omdat Den Haag 85% van de kosten heeft gedragen, vinden wij dat geen probleem en ook een nette afhechting van 20 jaar samenwerking.
Onderzoek naar Datalek(ken) wordt gestart
We hebben ingestemd met het voorstel waarbij een extern bureau onderzoek naar het datalek in juli van de bezwaarschriften van inwoners op de vergunning voor het AZC in juli. Goed dat we als raad samen de onderzoeksvragen hebben opgesteld en dat de uitkomsten van dit onderzoek ook in volledige openbaarheid zullen worden besproken. Dat vinden wij het juiste signaal naar de getroffen inwoners dat hun zorgen ook serieus worden genomen en we dit in de toekomst willen voorkomen.
3e begrotingswijziging vastgesteld

We zijn akkoord gegaan met de 3e periodieke begrotingswijziging. Wel met een bredere vraag vanuit de raad om bij een volgende wijziging beter zichtbaar te maken wat de wijziging is vergeleken met de oorspronkelijke begroting. Daarnaast willen we graag eerder geïnformeerd worden over grote kostenoverschrijdingen. Tenminste als dat ook kan bij de soms onverwachte tegenvallers in de projecten die buiten in uitvoering zijn.
En ook veel vragen vanuit de raad die afgehandeld moesten worden: onderhoud openbare ruimte Schipluiden, grondgebruik in de Zuidbuurt, meerkosten Trekkadebrug Maasland, opheffen buslijn 133, parkeren in centrum Schipluiden en AZC/datalekken.
Per hamerstuk zijn we als OGP (en als raad) akkoord gegaan met:
- Dat het nieuwe stembiljet ook bij gemeenteraadsverkiezingen in maart 2026 zal worden gebruikt. Vooral het een veel praktischer stembiljet is en het helpt dat onze inwoners/stemmers niet na 2x weer een ander (oud) formulier krijgen.
- We een nieuwe griffier gaan aannemen vanwege het aanstaande pensioen van de huidige en dat we daarbij een goede selectiecommissie en werkgeverscommissie namens de raad samenstellen. Belangrijk omdat de griffier de dagelijkse hulp van de raadsleden is en er (mede) voor zorgt dat we op een goede manier als gemeenteraad kunnen werken en besluiten.